Zajamčena distribucija topline: plavi encijan cvjeta – u Berlinu!
Na Zemlji biva sve toplije. Efekti su razni. Jedan od njih je i izumiranje određenih biljnih vrsta. Tako je primjerice sasvim konkretno ugrožena flora alpskih predjela na visini od 2.000 do 3.000 metara. Upravo toj raznolikosti je Botanički vrt u Berlinu posvetio dva nova staklenika ukupne korisne površine 6.000 m². Njihova svrha nije samo da posjetiteljima omoguće da se dive jedinstvenom alpskom biljnom svijetu, nego i da botaničarima dopuste da te rijetke vrste njeguju i tako ih očuvaju.
Preduvjet za to jeste ravnomjerna raspodjela topline unutar prostranih staklenih građevina – odnosno omogućavanje „prirodne“ stakleničke klime s temperaturom od najmanje 6 °C usred Berlina namjesto nestalne planinske klime. Toplinska mreža je s tehničke strane osigurana primjenom cijevnog sustava Megapress. On putem tehnike press spojeva povezuje debelostijene grijaće vodove dimenzija većih od 0,5“.
Kratko vrijeme montaže, dug vijek trajanja
Procijenjeni troškovi izgradnje od više od milijun eura za „samo dva velika, prazna staklenika“ jasno govore: tu je skriveno više tehnike, nego što se jasno može vidjeti kroz prozore. Povrh toga su objekti predviđeni za osobito dugo korištenje: stari staklenici, koji su morali ustupiti mjesta novim, podignuti su još šezdesetih godina proteklog stoljeća. I sadašnji moraju biljnom svijetu pružiti dom najmanje toliko.
Svoj zadatak moraju jednako izdržljivo i sigurno ispuniti cijevi i spojnice sustava grijanja koje su postavljene na otvorenom prostoru. Zbog toga se u takvim slučajevima obično koriste zavarene čelične cijevi. Cijevni sustav Megapress jamči najmanje toliku dugovječnost. Ove spojnice za spajanje press spojevima izrađene su od materijala 1.0308 (St 37) sa slojem od cinka i nikla i imaju dugotrajni profilni brtveni element od EPDM-a.
Značajna ekonomska prednost press spojnica u odnosu na zavarene spojeve: izvođenje press spoja traje svega nekoliko sekundi, dok zavarivanje može potrajati i više minuta. To je prilična ušteda troškova imajući u vidu da u staklenicima ima oko 300 cijevnih spojeva!