Instalacije pitke vode
Problematika higijene pitke vode
Posljednjih godina je postalo jasno da instalacije pitke vode mogu biti ozbiljan mikrobiološki problem. Nova saznanja dokazuju da su bakterije iz pitke vode mnogo češće uzrok infekcijama nego se to dosada naslućivalo.
Stručnjaci su pritom identificirali slabe točke:
- Nestručno dimenzioniranje cjevovodnih mreža.
- Higijenski nedostaci kod montaže instalacije odn. pri puštanju u pogon.
- Greške kod kasnijeg pogona.
Sljedeće mjere su posebno važne kod projektiranja i montaže instalacija pitke vode:
- Ne ponuditi plodno tlo za razvoj bakterija odabirom odgovarajućih materijala.
- Izbjegavati vremena stagnacija ispravnim dimenzioniranjem cijevi prema potrebama kao i uzimanjem u obzir realnih gubitaka tlaka i ponašanja korisnika.
- Ispravna izolacija kako se hlađenjem ili zagrijavanjem ne bi negativno utjecalo na kvalitetu pitke vode.
Mikroorganizmima su za razmnožavanje u pitkoj vodi potrebne određene temperature. Stoga se u hladnoj vodi ne bi trebala prekoračiti temperatura od 25°C, a temperatura tople vode se ne bi trebala spustiti ispod 55°C. Kao indikator za kvalitetu vode u instalaciji pitke vode služe između ostalog sljedeće bakterije:
Pseudomonas Aeruginosa
Ta bakterija je jedan od najvažnijih uzročnika koji se prenose pitkom vodom - osobito kod infekcija u bolnici. Njezina optimalna temperatura razmnožavanja je između 25 i 30 °C. U uzorku vode od 100 ml ne smije biti uzročnika budući da Institut Robert Koch (RKI) već najmanju koncentraciju smatra "opasnom po zdravlje". U slučaju dotičnih infekcija terapija je teška. Ova bakterija kod ljudi može prouzročiti teške upala organa, čak i sa smrtnim posljedicama. Takve infekcije instalacija pitke vode već su imale za posljedicu da su se dotične instalacije odmah morale isključiti iz uporabe i zatvoriti te nakon toga sanirati.
Legionella Pneumophila
Kod prve poznate epidemije legionela u jednom hotelu u SAD-u 1976. godine, ta je bakterija ubila 30 ljudi. U medijima se otad uvijek pojavljaju nove informacije o sličnim slučajevima. U međuvremenu se u Njemačkoj pretpostavlja da tamo godišnje dolazi do oko 30.000 oboljenja zbog legionela – i to sa smrtnošću od 10 do 15%, dakle oko 3.000 smrtnih slučajeva godišnje. Dobri uvjeti za razmnožavanje legionela su temperature između 25°C i 45°C.
Nacionalni propisi i propisi Europske Zajednice
Da bi se izbjegli problemi, svaka država ima propise za opskrbu pitkom vodom. Europska Zajednica kontinuirano uvodi nove propise koji nadopunjavaju ili zamjenjuju nacionalne propise. EN 806 i EN 1717 su važne europske norme za očuvanje kvalitete pitke vode. Neophodno je kontinuirano pratiti propise za takvu tehnologiju i odmah koristiti ih u praksi. Na primjer, u Njemačkoj je iz higijenskih razloga suha tlačna proba postala standard u velikim instalacijama kao što su hoteli i bolnice. Čak i ispiranje instalacija se vrši što je kasnije moguće. U nekim državama je neodgovarajuća kvaliteta pitke vode kažnjivo djelo.
Zaključak
Najveća moguća kvaliteta pitke vode postiže se samo odgovornim zajedničkim djelovanjem projektanata, instalatera i korisnika.
Slika gore: Bakterija Pseudomonas aeruginosa je jedan od najvažnijih uzročnika infekcija koji se u zgradama šire putem pitke vode.
Projektiranje
Potrebnu kvalitetu pitke vode jamče samo tehnička i higijenski optimirana rješenja od projektiranja do pogona.
S higijensko-ekonomske perspektive, cilj projektiranja su "vitke" instalacije. Stoga bi se trebalo učiniti sljedeće: 1) svako trošilo koje se rijetko koristi, treba biti povezano u cjevovod u obliku petlje i 2) glavno trošilo odn. sustav za ispiranje trebaju biti postavljeni na kraj voda s granastim razvodom (= osnovnog cjevovoda u koji se "ubadaju" ogranci prema trošilima).
Preduvjet za redovitu i potpunu izmjenu vode – već u namjenskom pogonu – je smisleni raspored trošila na etaži:
- Instalacija s T-komadima može se koristiti u zgradama ili u područjima bez povećanih higijenskih zahtjeva kod često korištenih potrošnih mjesta s kratkim spojnim vodovima.
- Serijski vodovi su sredstva pomoću kojih se sprječava da ne dođe do ugrožavanja ostatka instalacije od strane vodova s granastim razvodom i rijetko korištenim potrošnim mjestima, primjerice od vanjske armature zaštićene od smrzavanja. Pritom se potrošna mjesta preko zidnih pločica spoje u petlju s dva odvoda i spoje s krajnim potrošnim mjestom koje se češće koristi, primjerice s WC-om (moguća kombinacija s ispirnim sustavom).
- Prstenasti vod ima smisla ako kod većih higijenskih zahtjeva serijski vod ne dolazi u obzir, primjerice kad ne postoji glavno trošilo. Na taj način se mogu više trošila povezati u petlju – i izvan dotične prostorije. Ako se u jednoj od prostorija troši voda, ona teče s obje strane i ispire nekorištena trošila.
Odabir materijala
S neprikladnih materijala u pitku vodu kućne instalacije mogu dospijeti neželjene tvari. EN 12502 opisuje utjecaj parametara sa strane materijala na kvalitetu vode. Svi materijali koje Viega koristi ispunjavaju te zahtjeve.
Projektiranje optimalnih dimenzija (promjera cijevi)
U području instalacije pitke vode od higijenske i ekonomske prednosti je korištenje cjevovodnih sustava manjih dimenzija u kombinaciji s komponentama koja pogoduju otjecanju. S jedne strane izbjegavate povećane troškove materijala, a s druge strane smanjujete količinu vode u cijevima.
Kako bi se izbjeglo predimenzioniranje, potrebno je točno utvrđivanje potrebne potrošnje vode i istovremenosti potrošnje dotičnog objekta. Preko varijabilnih vrijednosti unutar određenog dijapazona, npr. brzine toka uzimajući u obzir gubitke tlaka, znatno se mogu smanjiti dimenzije u cijevnoj mreži. Korištenjem zapornih armatura s minimalnim gubicima tlaka, primjerice kuglastih slavina, može se koristiti dodatni tlačni potencijal.
Slika gore: Cjevovodni sustavi s optimiranim padom tlaka i spojnice s povoljnom geometrijom strujanja jamče znatno bolji kapacitet protoka i znatno bolju higijenu.
Montaža instalacija i puštanje u pogon
Higijena pitke vode počinje puno prije nego ta važna životna namirnica poteče iz cijevi. Već za vrijeme proizvodnje, kod transporta, skladištenja i montaže, mora se izbjegavati onečišćenje dijelova koji imaju kontakt s vodom.
Slično kao kod projektiranja i instalacije se treba postupati i kod provjere nepropusnosti, kod ispiranja i prvog punjenja vodova.
Transport, skladištenje i montaža
Sve komponente instalacije pitke vode moraju se transportirati i skladištiti na odgovarajući način kojim se izbjegavaju onečišćenja u njihovoj unutrašnjosti. Zaštitni elementi se smiju skinuti tek neposredno prije montaže kako bi se očuvalo besprijekorno stanje dijelova sustava. Viega nudi zaštitne poklopce koji za vrijeme montaže omogućuju zatvaranje krajeva cijevi od plemenitog čelika ili bakra. Osim toga, tvrtka Viega pakira spojnice i druge dijelove u zaštićene vrećice. Na taj način su od transporta do montiranja sve komponente zaštićene od prljanja i oštećenja.
Suha provjera nepropusnosti
Iz higijenskih razloga se preporučuje da se u velikim zgradama vrše suhe provjere nepropusnosti. Koristi se suhi zrak koji ne sadrži ulje, a u sustavima sa višim higijenskim zahtjevima (npr. bolnice) mogu se koristiti inertni plinovi. Pritom se moraju poštivati važeći sigurnosni propisi. Suha provjera nepropusnosti se provodi prije tlačne probe pri ispitnom tlaku 110 mbar. Trajanje suhe provjere nepropusnosti iznosi minimalno 30 minuta do kapaciteta cjevovodnog sustava 100 litara. Za svakih dodatnih 100 litara suha provjera nepropusnosti treba se produžiti za po 10 minuta. Za vrijeme suhe provjere nepropusnosti mogu se uočiti eventualno nesprešane spojnice. Tehničko rješenje Viega SC-Contur na svakoj Viega press spojnici omogućuje prepoznavanje eventualno nesprešanih spojeva u cjelokupnom rasponu tlaka od 22 mbar do 3 bar.
Mokra provjera nepropusnosti
Mokra provjera nepropusnosti vrši se samo na sustavima koji će se pustiti u rad kratko iza toga (npr. zasebne kuće). Sustav bi trebao biti napunjen filtriranom pitkom vodom. Eventualno nesprešane Viega press spojnice bit će vidljivo propusne do maksimalnog tlaka 6.5 bar. Ako se tlačna proba vrši za vrijeme razdoblja mraza, u manjim instalacijama se također preporučuje suha provjera nepropusnosti.
Pogon instalacija pitke vode
Kod primopredaje sustava, vlasnik instalacije bi trebao biti upozoren da je od tog momenta on odgovoran za pravilnu i potpunu izmjenu pitke vode i za namjensko korištenje sustava na svim točkama ispuštanja vode. U nekim državama nepoštivanje relevantnih propisa predstavlja kažnjivo djelo. U zgradama čije korištenje zahtjeva povišene higijenske mjere (npr. pogoni za preradu hrane, bolnice, starački domovi), plan higijene usklađuju vlasnik instalacije, higijeničar, nadležna zdravstvena služba i ako je moguće, poduzeće za distribuciju pitke vode. Plan higijene pitke vode mora biti izrađen za specifičnu namjenu i mora sadržavati detalje namjenske uporabe instalacije pitke vode. Preporučuje se da se ugovor o održavanju instalacije pitke vode sklopi sa specijaliziranim poduzećem ili da te mjere provedu vlastiti posebno obučeni stručnjaci.
Sa Viega sistemskim rješenjima kvaliteta pitke vode je pod kontrolom
U Njemačkoj su obvezne kontrole kvalitete vode u javnim i poslovnim zgradama. Stoga se u tim zgradama redovito moraju vršiti kemijske i mikrobiološke analize vode. Kako bi se ta analiza učinila jednostavnijom, razvili smo Easytop ventil za uzimanje uzoraka vode. Taj ventil osigurava uzimanje uzoraka u laboratorijskim uvjetima bez opasnosti da će vanjski utjecaji promijeniti rezultate. Easytop ventil za uzimanje uzoraka sastoji se od jednog fiksno instaliranog ventila za uzimanje vode i - samo za potrebe uzimanja uzoraka - nasadne aktivacijske jedinice koja se može sterilizirati. Svi dijelovi aktivacijske jedinice koji su u kontaktu s vodom načinjeni su od bronce i stoga se temperaturno mogu obraditi u sterilizatoru ili na licu mjesta zagrijati plamenom te na taj način dezinficirati.
Slika: Easytop ventil za stručno uzimanje uzoraka pitke vode.
Sistemska rješenja
Viega sistemska rješenja nude maksimalnu fleksibilnost i omogućuju Vam brzo izvođenje sigurne i apsolutno higijenski ispravne instalacije pitke vode.
Na sljedećim stranicama možete naći detaljne informacije o raznim sistemskim rješenjima.
Naš doprinos higijeni pitke vode
Viega sistemska rješenja ispunjavaju sve zahtjeve za tehnički visokovrijednim rješenjima i materijalima za instalaciju pitke vode i nude maksimalnu sigurnost.
Materijali, proizvodnja i kontrola kvalitete
Viega koristi samo materijale prikladne za pitke vodu poput plemenitog čelika, bakra i legura bakra. Svi organski materijali za brtve i cijevi redovito se kontroliraju prema relevantnim kemijskim i mikrobiološkim testovima.
Površine proizvoda koje su kasnije u dodiru s vodom za vrijeme provjera kvalitete ne dolaze u dodir s vodom. Samo se tako mogu izbjeći mikrobiološka onečišćenja koja bi mogla biti uvjetovana proizvodnim procesima.
Inovativni dizajn proizvoda
Viega spojnice cijevi od bakra, bronce i plemenitog čelika imaju mnogo manje otpore strujanja nego drugi tipovi spojnica od umjetnog materijala ili press mesinga koji se mogu naći na tržištu. Kod mnogih spojnica od umjetnog materijala koje se mogu naći na tržištu potrebna je čvrsta jezgra za sve kasnije šupljine koja će se ponovo izvaditi nakon izrade. Također se često spojnice od mesinga jednostavno buše pod pravnim kutem. Oba prethodno navedena postupka su sasvim u suprotnosti naspram provođenju vode pod povoljnijim uvjetima strujanja u Viega proizvodima.
Projektiranje, mantaža, puštanje u pogon
Naši tehnički savjetnici stoje Vam uvijek na raspolaganju za stručni savjet i kao podrška pri projektiranju.
Na stranicama za preuzimanje (download) naći ćete daljnje informacije, npr. praktični priručnik, o temi instalacije pitke vode i higijena
Centralna provjera nepropusnosti zahvaljujući Viega SC-Contur
Iz higijenskih razloga se preporučuje da se u velikim zgradama vrše suhe provjere nepropusnosti. Koristi se suhi zrak koji ne sadrži ulje, a u sustavima sa višim higijenskim zahtjevima (npr. bolnice) mogu se koristiti inertni plinovi. Pritom se moraju poštivati važeći sigurnosni propisi. Suha provjera nepropusnosti se provodi prije tlačne probe pri ispitnom tlaku 110 mbar. Trajanje suhe provjere nepropusnosti iznosi minimalno 30 minuta do kapaciteta cjevovodnog sustava 100 litara. Za svakih dodatnih 100 litara suha provjera nepropusnosti treba se produžiti za po 10 minuta. Za vrijeme suhe provjere nepropusnosti mogu se uočiti eventualno nesprešane spojnice. Tehničko rješenje Viega SC-Contur na svakoj Viega press spojnici omogućuje prepoznavanje eventualno nesprešanih spojeva u cjelokupnom rasponu tlaka od 22 mbar do 3 bar.
Primjeri primjene
U zgradama se ne mogu izbjeći prekidi korištenja instalacija pitke vode. Nekorištena područja se moraju isključiti ili redovito ispirati kako bi se isključili negativni utjecaji na druga područja instalacije. Na temelju vrste i intenziteta mogu se definirati različiti tipovi:
Type 0: Skoro neprekidno korištenje
Tipom 0 označavaju se svi objekti kod kojih gotovo da i nema prekida u korištenju instalacija pitke vode. Tu primjerice spadaju stambene zgrade.
Naravno da i ovdje dolazi do stagnacija u instalacijama pitke vode zbog kratkotrajnh nekorištenja (godišnji odmor) ili kod selidbe stanara. Takve se stagnacije po povratku stanara lako i sigurno mogu riješiti ispuštanjem pitke vode. U zgradama tipa 0 nema povećanih higijenskih zahtjeva.
- Kod stručnog projektiranja, izvođenja i korištenja zgrada tipa 0 nisu potrebna automatizirana ispuštanja vode, ali ista mogu imati smisla kod većih stanova sa sobama za goste.
- Kod zgrada tipa 0 odn. kod njihovog saniranja potrebna je analiza postojećih uvjeta (temperatura, proračun količine i učestalosti potrošnje vode na pojedinim mjestima, određivanje kakvoće vode uzimanjem uzoraka). Nakon toga se može odrediti opseg sanacije.
Kod zgrada tipa 0 najčešće je dovoljno stručno projektiranje, izvođenje i korištenje: uzimanjem u obzir stvarnih padova tlaka, primjerice na spojnicama, ventilima i faktora istovremenosti, moguće je svesti duljinu i volumen cijevi na najmanju moguću mjeru. Mjesta uzimanja vode koja se rijetko koriste povezana su cjevovodom u obliku petlje.
Sistemsko rješenje Viega Hygiene+ za zgrade tipa 0 |
|
|
Tip 1: Prekidi korištenja po pojedinim sobama ili stanovima
Zgrade tipa 1 imaju visoke higijenske zahtjeve za instalacije pitke vode. Zbog eventualnih dužih perioda nekorištenja pojedinačnih soba ili stambenih jedinica, češće dolazi do stagnacija pitke vode u cijevnoj mreži.
To može imati negativne posljedice na druge sobe ili stambene jedinice koje se koriste, primjerice u hotelima, bolnicama ili u staračkim domovima. Upravo kod javnih zgrada i ureda održavanje kvalitete vode ima apsolutni prioritet. Ovdje se to osobito odnosi na obveze projektanata, instalatera i korisnika.
U hotelima se primjerice decentralizirano u kupaonici svake sobe može instalirati Viega vodokotlić opremljen potisnom pločom Visign for Care s funkcijom ispiranja Viega Hygiene+. Tako su kupaonice opremljene inteligentnom elektronikom upravljanom prema potrebi i volumenu, a ta elektronika kod nekorištenja sobe osigurava periodičnu izmjenu vode. Čim se taj prostor koristi i čim opet dođe do potrošnje vode, sustav će to registrirati i neće aktivirati automatsku izmjenu vode.
Kod zgrada tipa 1 imaju smisla mjere za izmjenu vode koje se aktiviraju uvjetovano potrebom i volumenom budući da takve mjere djeluju automatski i štede resurse:
- Kod redovitog korištenja ne slijedi prisilna izmjena vode.
- Programi za ispuštanje vode prepoznavaju prekide korištenja i prema prethodno zadanoj postavci ispuštaju odgovarajući volumen vode koji je zaostao u prethodnom dijelu etažnog cjevovoda.
- Kvaliteta vode ostaje nepromjenjena, troškovi pitke i otpadne vode su ograničeni na minimalno neophodne.
Sistemsko rješenje Viega Hygiene+ za zgradu tipa 1 |
|
|
|
Tip 2: Prekidi korištenja na pojedinim etažama
Zgrade tipa 2 imaju vremena korištenja instalacija pitke vode koja se teško mogu izračunati zbog različitih karakteristika i također zbog različitih životnih i radnih navika pojedinaca.
Supermarket u prizemlju ne koristi se nedjeljom, a liječnička ordinacija na prvom katu zatvorena je zbog kolektivnog godišnjeg odmora. To ima negativan utjecaj na instalacije pitke vode u ostalim dijelovima zgrade koji se stalno koriste.
Automatska ispiranja na kraju svakog etažnog voda kod kojeg to s projektantskog stanovišta ima smisla, u svako doba dana i godine osiguravaju najbolju kvalitetu vode za sve korisnike u zgradi.
Kod zgrada tipa 2, mjere ispiranja koje se aktiviraju uvjetovano potrebom i volumenom imaju smisla budući da takve mjere djeluju automatski i štede resurse:
- Kod redovitog korištenja ne slijedi prisilno ispiranje.
- Programi za ispiranje prepoznavaju prekide korištenja i prema prethodno zadanoj postavci ispuštaju volumen vode koji je zaostao u prethodnom dijelu etažnog cjevovoda.
- Kvaliteta vode ostaje nepromjenjena, troškovi pitke i otpadne vode su ograničeni na minimalno neophodne.
Sistemsko rješenje Viega Hygiene+ za zgradu tipa 2 |
|
|
|
Tip 3: Prekid u korištenju cijele zgrade
Za zgrade tipa 3 karakteristično je da su iste prazne u vremenskim periodima koji mogu biti po nekoliko tjedana. To je slučaj kod škola i vrtića zbog dugih vikenda i perioda školskih praznika.
Upravo sezonski hoteli, hale za sajmove, vojarne ili zgrade za organiziranje priredbi imaju vremenske periode kad su potpuno prazne. Prekidi korištenja instalacija pitke vode tijekom tih perioda mogu trajati od nekoliko dana do nekoliko tjedana ili čak mjeseci. Istovremeno je kod tog tipa zgrada kvaliteta vode posebno u središtu pažnje zbog javnog korištenja.
Za izbjegavanje nastanka stagnacija pitke vode na kraju svakog etažnog voda postoji automatsko ispiranje s modulom za ispiranje na kraju svakog etažnog voda. Pritom bi se u unaprijed zadanim intervalima ispiranja trebala ispustiti količina vode koja odgovara stagnirajućem volumenu vode. Kod tipa 3 korisno može biti i ispiranje pisoara u razmacima od svakih 24 h.
Kod zgrada tipa 3 imaju smisla mjere ispiranja koje se aktiviraju uvjetovano potrebom i volumenom, budući da takve mjere djeluju automatski i štede resurse:
- Kod redovitog korištenja ne slijedi prisilno ispiranje.
- Programi za ispiranje prepoznaju prekide u korištenju instalacija pitke vode i prema prethodno zadanoj postavci ispuštaju onaj volumen vode koji je zaostao u prethodnom dijelu instalacije.
- Kvaliteta vode ostaje nepromjenjena, troškovi pitke i otpadne vode su ograničeni na minimalno neophodne iznose.
Sistemsko rješenje Viega Hygiene+ za zgradu tipa 3 |
|
|
I kod mikrobiološki besprijekorne hladne vode kvaliteta se negativno može promijeniti u području tople vode, primjerice zbog širenja legionela ako u području tople vode dođe do sniženja temperature ispod 55°C.
Za osiguranje higijene pitke vode u području tople vode potrebno je stoga donijeti sljedeće mjere:
Izolacija
U svim tipovima zgrada, cjevovodi za toplu pitku vodu moraju se izolirati odgovarajućim minimalnim izolacijskim slojem.
Cirkulacijski sustavi kod volumena cjevovoda većeg od 3 litra
Pri volumenu cjevovoda većem od 3 litra između izlaza spremnika tople vode i najudaljenijeg potrošnog mjesta, moraju se instalirati cirkulacijski sustavi – ili kao paralelna ili kao unutarnja cirkulacija. Oni se moraju dimenzionirati tako da se u cirkulacijskom sustavu tople vode odgovarajuća temperature vode ne spusti za više od 5 K ispod izlazne temperature iz spremnika (60°C / 55°C).
Cirkulacijski sustavi moraju se potpuno odn. u dijelovima hidraulički balansirati pomoću regulacijskih ventila. Za dimenzioniranje je potrebno sljedeće:
- Određivanje potrebnih cirkulacijskih volumenskih protoka preko toplinskih gubitaka cjevovoda
- Određivanje temperaturne razlike od maks. Δt 5 K
- Zadana vrijednost raspoloživog pada tlaka uslijed trenja u cijevima
- Hidrauličko balansiranje povoljnijih cirkulacijskih krugova preko promjera vodova, uzimajući u obzir maksimalne dozvoljene brzine strujanja
Do 3 litra vode sadržane u cjevovodu
Kod količine vode do 3 litra u instalaciji nije potrebno instaliranje cirkulacijskog voda. Količina od 3 litra vode po sekciji cjevovoda bez cirkulacije pritom se podazumijeva kao gornja granica. Količina vode u cjevovodu iz higijenskih razloga treba biti što je moguće manja.
Sustavi za ispiranje u opskrbi toplom vodom
U opskrbi toplom vodom sustav za ispiranje nema ni higijenskog ni ekonomskog smisla budući da:
- u cirkulaciji postoje besprijekorni higijenski odnosi;
- u ohlađenoj toploj vodi linijskog voda ne dolazi do prekomjernog razmnožavanju bakterija;
- korisnici ne koriste ohlađenu toplu vodu;
- se linijski vod termički dezinficira za vrijeme korištenja.